Počet položek: 0 0,- Kč

Tipy na co dbát při výběru slunečních brýlí

Kvalitní sluneční brýle nejsou jen módní doplněk, ale důležitá zdravotní a ochranná pomůcka. Proč je potřeba v době ostrého světla chránit oči a podle čeho vybírat?

Na výběr je nespočet druhů a typů slunečních brýlí a někdy je složité se v nich vyznat. Každopádně rozhodně neplatí, že čím tmavší, tím lépe vám oči ochrání. Důležitý je dostatečně výkonný UV filtr, ale ten mohou mít i brýle světlejší.

Jak si z nich vybrat? Možná už víte, že UV filtr u současných slunečních brýlí nebývá problém. Vyhovující UV filtr mají i levné brýle, potvrdil například test MF Dnes, který nechal účinnost ochrany změřit ve speciální kalibrační laboratoři. Díky současným technologiím mají dostatečný UV filtr prakticky všechny brýle, i ty, co stojí několik desetikorun.

Kriteria pro výběr slunečních brýlí

kategorie – informace o tom, do jakého prostředí jsou brýle vhodné; číslo kategorie najdete na ,,nožičce“ – stranici brýlí

UV filtr – splňující dostatečnou ochranu

tvar – brýle musí chránit oči i jejich okolí

zabarvení – volíme podle účelu

další – cena, kvalita provedení, servis ad.

Nejsou trojky jako trojky

Malé číslo na nožičce brýlí je důležitý parametr. Udává tzv. kategorie slunečního filtru, tedy propustnost světla čočky slunečních brýlí. Čím vyšší kategorie, tím je čočka tmavší, a tím méně světla propouští. Označuje se také jako kategorie ochrany apod. Neplatí – čím vyšší kategorie, tím lepší, záleží vždy na tom, k čemu chcete brýle využívat.

Kategorie jsou obvykle rozděleny do čtyř skupin zhruba takto:

Kategorie slunečního filtru

- transparentní, slouží jako ochrana proti větru, mrazu apod.

1 - ochranná funkce, rozjasňuje okolí; pro počasí pod mrakem apod.

- při neostrém slunci, na běžné nošení spíše při jarních nebo podzimních slunečných dnech; do města

3 - nejčastější letní čočka, pro běžné nošení a sportovní aktivity

4 - silná ochrana na hory, ledové pláně, vodní hladinu apod.; obvykle ve specializovaných obchodech, např. sportovních; naprosto nevhodné pro řízení

Buďte pozorní

* Pozor na příliš tmavé brýle. Brýle pro děti by neměly být příliš tmavé, příliš tmavá skla totiž mohou dětskému zraku naopak uškodit. 

* Při pobytu na intenzivním slunci, například u moře, se doporučuje zatmavení brýlí 50 až 60 procent. 

* „Úplně tmavá skla nejsou pro děti vhodná. Způsobují, že se zorničky více rozšíří a do oka proniká ještě více UV záření. Nejste-li si jisti kvalitou svých brýlí, je lepší nechat si změřit UV filtr ve specializované optice,“ varuje Marína Caistor, vedoucí optometristka Dětského očního centra Kukátko. 

* Dětské brýle by měly být také lehké a bezpečné – malé děti si je totiž často dávají do pusy. 

 

Tipy na co dbát při výběru slunečních brýlí - 1760223 -

Vložit komentář

Jméno
Email ( email není zveřejněn )
Váš příspěvek   ( Fotky můžete vložit po odeslání příspěvku. )
opiště kód
antispam
     Více informací